NESLİ'NİN KONULARI

11 Aralık 2011 Pazar

Gözleme ve Katmer

Belli bir yaşa geldiyseniz yedikleriniz artık sadece yemek değildir sizin için. Özellikle de yediğiniz-yaptığınız yemek geçmişinizden geliyorsa... Her lokmasında eski günlerinize geri gidersiniz. Çocukluğunuzun kokuları burnunuza gelmeye başlar,koku hafızanız devreye girer, gözünüzün önüne hep birlikte masaya oturduğunuz dostlarınız, arkadaşlarınız gelir.

Gözleme tam da öyle bir yemektir benim için. Ankara'dır, Şükriye Teyzedir, annemin lezzetli elleridir, kalabalıktır, Akçakoca'dır... Annem yıllar önce Ankara'lı komşumuz, büyüğümüz Şükriye Teyzeden öğrenmiş yapmasını, ben de annemden öğrendim. Annem hiç üşenmez ne zaman istesek yapardı şimdi ben de oğlum için öyle yapmaya çalışıyorum.

En sevdiğim ilk 5 yemeği sayacak olsam arasında mutlaka gözleme ve katmer olur içinde. İkisini birbirinden ayıramıyorum çünkü bizim evde hep ikisi birlikte yapılır. Ben de şimdi bu çok sevdiğim hamur işini bloğumda sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Sakın elde açıldığı için gözünüz korkmasın. Zaten küçük parçalar açıyorsunuz. Açtığınız parçalar düzgün olmasa da olur, inanın uğraşmanıza değecek. 


Katmer ve Gözleme
Malzemeler:
1 kg. Un,
Su,
Kabartma Tozu
1 Yumurta
Tuz
Tereyağ
Sıvıyağ
2 Yemek Kaşığı Dolusu Yoğurt

Gözleme İç Malzemesi
Kıymalı İç
Kuru soğan
Tuz, karabiber,
1 adet Domates,
3 adet Biber

Ispanaklı İç
Ispanak (pazı da olabilir)
Soğan
Tuz, Karabiber

Peynirli İç
Beyaz peynir
Maydanoz

İlk olarak ununuzu hamuru yoğuracağınız kabın içine ekleyin. Üzerine bir miktar tuz atın, yarım paket kabartma tozu koyun, yumurtayı kırın ve 2 çorba kaşığı yoğurt ilave edin. Yoğurmaya başlayın. Yoğurdukça içerisine oda sıcaklığında olan suyunuzdan yavaş yavaş ekleyin. Hamurunuz ele yapışmayacak kıvama geldiğinde (klasik adı ile kulak memesi kıvamı) üstünü temiz ve nemli bir bezle örtün yada streç film ile kaplayın ve dinlenmeye bırakın.


Bu arada gözlemenizi neli yapmak istiyorsanız ona göre iç malzemenizi hazırlayın.

Kıymalı İç:
Kıymaya yemeklik doğradığınız soğanı, tuzu, karabiberi, ince doğranmış biberi, küçük küpler halinde doğradığınız domatesi ve yarım çay bardağından az suyu ekleyin ve yoğurun. Kıymalı iç hazır.

Ispanaklı İç:
ıspanakları (ya da pazıları) yıkayın, doğrayın, üzerine yemeklik doğradığınız soğanı, tuzu, karabiberi ve bir miktar zeytinyağını ekleyin, karıştırın. Ispanaklı iç hazır. (İsterseniz acı biber de ekleyebilirsiniz.)

Peynirli İç:
Beyaz peyniri rendeleyin, ince doğradığınız maydanoz ile karıştırın. Peynirli iç hazır.

Katmer Tarifi:
Dinlenmiş olan hamurunuzun yarısını ayırın. Diğer yarısını yine sarın.
Ayırdığınız hamuru yumurta büyüklüğünde parçalara ayırın.
Bir tavada 150 gr. kadar tereyağ eritin.
Her bir hamur parçasını oklava yada merdane yardımı ile açın. Açarken hamurun altına ve üstüne un ekleyin yapışmaması için.
Açtığınız hamurun düzgün olması önemli değil ancak ne kadar ince olursa o kadar lezzetli olur.
Erittiğiniz tereyağın içine elinizdeki yağ kadar sıvıyağ ekleyin (isterseniz sadece tereyağı da kullanabilirsiniz. Ben hafifletmek için zeytinyağı ile karıştırıyorum.)
Açtığınız hamurun üstüne yağ gezdirin.

Daha sonra önce hamurun üstünü ve altını sonra da yanlarını katlayın. Kare bir görünüm alması gerekiyor.

Her bir hamuru bu hale getirdikten sonra bir tabağın içine koyarak buzdolabına kaldırın.

Gözleme:
İlk başta ayırdığınız hamurun diğer yarısını elinize alın, biraz yoğurun ve yine yumurta büyüklüğünde parçalara ayırın.

Her bir parçayı oklava ile açın ve yarısına istediğiniz iç malzemeyi ekleyin.
Hamurun diğer yarısını iç koyduğunuz yarının üzerine kapatın. Kenarlarını iyice bastırın ki pişerken iç malzeme dışarı çıkmasın. İsterseniz kenarlarını kesebilirsiniz.
Hazırladığınız gözlemeleri, açtıkça pişirmeye başlayın. En güzeli sac üzerinde ama yoksa büyükçe bir teflon tavayı iyice ısıttıktan sonra, bir peçete yardımı ile içine zeytinyağı sürerek; gözlemeleri pişirmeye başlayın.
Gözlemeler piştikten sonra hemen katmerleri buzdolabından çıkarın ve dikkatlice her bir parçayı açın. Çok ince olmasın , kare bir görünüm alırsa güzel olur... Tavada sık sık çevirerek pişirirseniz daha kıyır kıyır olur...
Eveeet hepsini pişirdiyseniz, toplanın ma-aile masanın başına; yanına önce ayran sonra da çay ile birlikte çatalsız, bıçaksız yemeye başlayın. Afiyet olsun....


Hiç yorum yok: