NESLİ'NİN KONULARI

23 Temmuz 2012 Pazartesi

New York - New YorkAmerika gezimizin ilk şehri olan New York ile başlıyorum... Amerika'ya gitme fikrimiz ilk ortaya çıktığında beni çok da heyecanlandırmamıştı doğrusu. Amerika'nın şehirleri Avrupa kadar ilginç gelmiyordu bana. Amerika'ya gideceğimiz kesinleştiğinde ise araştırmalara başladıkça heyecanlanmaya başladım. Kendime bir not defteri aldım ve gitmemiz görmemiz gereken yerleri not almaya başladım. Gezginler için internet süper bir yol gösterici. Gezi kitapları da elbette çok keyifli ve faydalı ama internette olumlu-olumsuz her tür bilgiye yoruma ulaşıyorsunuz. Haritalar, fotoğraflar, bloglar, uydu görüntüleri hatta daha gitmeden sokaklarda dolaşma imkanı... Online olarak pekçok işinizi halletmeniz mümkün. Ancak tüm bunlar çok zaman alan ve aslında biraz da kafa karıştıran, yoran bir süreç. Amerika'ya gezmeye gidenlerin yorumları, Amerika'da yaşayanların yorumları, otellerde kalanların yorumları, yeme-içme önerileri derken işin içinde bir an boğulduğunuzu ve hiç oradan çıkamayacağınızı düşünüyorsunuz. Siz farklı farklı kişilerin yaptıklarını toplayıp, hepsini birden yapmaya çalışıyorsunuz. Beklentiniz yükseliyor ve bunlardan birini yapamazsanız canınız sıkılıyor, zamanınız yetmiyor. Çünkü listeniz toplama liste, o işler için harcanan zamanları alt alta yazsanız belki 1 ay sürecek ama siz 4-5 güne sığdırmaya çalışıyorsunuz. İşte bu yüzden araştırma yapmak mı daha iyi yoksa hiç araştırmadan gitmek mi iyi diye düşündüm ve vardığım sonuç şu oldu: Benim yapım itibariyle plansız gitmem mümkün değil, o da tatil heyecanının bir parçası benim için ama kendimi kaptırmadan bu araştırmayı yapmaya ve daha esnek olmaya karar verdim ve sanırım bu sefer uyguladım...

Amerika yazısı hem gezdiğim yerleri fotoğraflarla anlatsın hem de gitmeyi düşünenler için rehber olsun istedim. O yüzden bazı konularda fazla detaya kaçabilirim. Dilerim sıkmam okuyanları....

Uzak bir yere giderken en önemli meselelerden biri de uçak bileti. Aktarmalı mı aktarmasız mı gitmek uygundur? Hangi firma, hangi saatte, en ucuz bilet için en uygun zaman nedir derken sık sık vazgeçiyorsunuz gitmekten. Ama herşey yoluna giriyor sonunda...

Biz otellerimizi Hotels.com dan seçtik. Birçok siteye baktıktan ve yorumları değerlendirdikten sonra en uygun fiyatları bu sitede bulduk Aslında bir de Priceline.com sitesi var burası ilginç bir yöntemle çalışıyor. Siz kalacağınız yeri, sizin için önemli kriterleri ve düşündüğünüz parayı teklif ediyorsunuz ve gerisini sisteme bırakıyorsunuz. Sistem kayıtlı oteller içinde sizin önerdiğiniz fiyatı kabul eden bir otel bulursa otomatik olarak parayı çekiyor ve sizin kaydınızı yapıyor. Biraz işiniz şansa kalıyor. Bu sistemde pahalı bir otelde yarı fiyatına da kalabilirsiniz, ama beğenmeyeceğiniz bir otelde çıkabilir karşınıza. Bizim bu yolla giden ve memnun kalan arkadaşlarımız vardı ama ben işimi şansa bırakmayı çok sevmediğim için cesaret edemedik doğrusu. Ancak bu yolla arabamızı kiraladık.

Otel ve araba dışında bir de Brodway'den bilet aldık gitmeden. Ben "Fantom Of The Opera"yı izlemeyi çok istiyordum ama tabi öncelik Demir'in. "The Lion King" için bilet aldık. Aslan Kral en uzun süredir oynanan ve en ünlü Brodway müzikali. Demir 3 yaşlarındayken izlediğimiz bir Aslan Kral müzikalinin ardından 1 sene boyunca evde onu oynadı. Ben ona maskeler hazırladım, babası fotoğraflarını ve müziklerini buldu ve o da bıkmadan usanmadan oynadı. O günlerin hatırına Aslan Kral müzikaline biletimizi aldık.

Tüm hazırlıklardan sonra Amerika'ya uçtuk. İlk gün havaalanından arabamızı alıp New York'tan geçtik ama çok ısrar etmeme rağmen duramadık... New Jersey tarafında olan Newark'ta yer ayırttığımız otelimizi bulduk. Biraz dinlendikten sonra yakında bulunan bir outlete gittik. Outletteki ilk mağazamız Toy's R Us, ikincisi ise Lego oldu. Demir'in keyfi yerine geldi, bütün yol yorgunluğunu unuttu tahmin edebileceğiniz gibi.


İkinci gün sabah erkenden kalktık, kahve ve yağlı ekmekle yaptığımız kahvaltıdan sonra New York'a gitmek üzere Newark tren istasyonuna gittik. New York' a ulaşmak için2 ayrı metroya bindik. İndiğimiz yer New York'ta bir çok metro ve trenin kesişimi olan 34. caddeydi. Burada ilk olarak fotoğraf makinesi ve kamera ile ilgili aklınıza gelebilecek herşeyi bulunduran B&H Camera 'ya gittik. Eğer fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız mutlaka gitmeli ve 1 gününüzü buraya ayırmalısınız.


Yolumuzun üzerinde new york nicks'in maçlarını oynadığı ve ayrıca her türlü sanatsal aktivitenin de gerçekleştiği Madison Square Garden'ı gördük. Buradan yürüyerek Empire State' e gittik.


Uzuuun bir bilet kuyruğunu geçip 2 ayrı asansöre binerek yukarı çıktık. Sanırım 87'ye kadar çıktık. Bir 20 kat daha çıkabiliyorsunuz ama bir bilet parası kadar daha vermeniz gerekiyor. Bizim için 87 yeterli oldu. :)


Empire State'ten çektiğim fotoğraflarla ilk yazımı bitiriyorum ama bu yazı dizisi uzun bir süre bitmez...

 

 
Hiç yorum yok: