NESLİ'NİN KONULARI

27 Nisan 2012 Cuma

Zeytinbağı


Uzun zamandır yazamadığım Ayvalık-Zeytinbağı gezisini yaz gelmeden yayınlamak istedim. Fotoğrafların 15 tatilde kar-kış demeden gittiğimiz geziye ait olduğuna inanmak zor.


Ayvalık'ta 3 günde 3 mevsim yaşadık.

Daha önceki Ayvalık gezimizde uzun uzun anlattığım Kaz Dağlarının eteklerinde yer alan Zeytinbağına gittik yine. Bu sefer Ayvalık'a değil Zeytinbağı'na gitmek üzere yola çıktık... Zeytinbağı'nın 15 tatil için yaptığı 3 günlük programı Zeynep'in haber vermesiyle Erhan Bey'in nefis yemekleri gözümüzün önüne geldi ve İstanbul'da karın en yoğun yağdığı gün yola çıktık. Biz karlar tamamen erimeden arabayı garajdan bile çıkartmazken, yolların buzla kaplı olduğu, dışarıda lapa lapa karın yağdığı gün yola çıktık. Üstelik yol boyunca geçtiğimiz her yer karla ve buzla kaplıydı.


Ayvalık'a da karı götürdük. 15 yıldır bu kadar kar görmediklerini söylediler orada yaşayanlar. İlk gün arabayı çıkartamadık, bütün gün otelde ve çevresinde dolaştık. İstanbul'da karın tadını çıkartmak mümkün olmuyor ama karda zeytin ağaçlarının arasında, hiç kimsenin ayak basmadığı yollarda dolaşmak çok keyifliydi. Erhan Bey'in rehberliği ve sohbetiyle birlikte Demir'de yanımızda 1-2 saat dolaştık. Demir'e karları yiyebileceğini söylediğimde çok şaşırdı, şaka yaptığımı sandı sonra da yemeye başladı.Karla geçen ilk günün ardından 2. gün yağmur yağdı ve karları eritti. 3. gün ise (genelde fotoğrafları o gün çektim) günlük güneşlik bir hava uğurladı bizi İstanbul'a.


Zeytinbağı Demir için çok güzel bir karne hediyesi oldu. 15 tatilde Erhan Bey, çocuklar için çok güzel bir program hazırlamış. İlk gün Demir'in de aralarında olduğu 4 çocuğa yemek kursu verdi. Kursta mantı yapmasını öğrendiler. Hamuru yoğurmaktan açmaya ve bükmeye kadar hepsini kendileri yaptı. Karda yürüyüşün ardından pişirilen mantıların bizde tadına baktık. Oğlumun elleri değdiği için mi yoksa tariften mi bilmiyorum ama gerçekten çok lezzetliydi.

Ertesi gün ise kompost yapımını ve kompostun ne olduğunu öğrendiler.

Zeytinbağı sıcak, doğal ve keyifli bir yer. Otel yazamıyorum, otel gibi değil çünkü. Erhan Bey, eşi ve oğulları keyifli bir hayat sürüyorlar orada ve siz de onlara konuk oluyorsunuz. Pek çok şeyi kendileri yetiştiriyor yada pazarları dolaşarak Kaz Dağlarından toplanmış taze otları, mantarları kullanıyorlar.Yemekleri ayrıca yayınlayacağım, tek yazıda bitirmek istemedim Zeytinbağı'nı.

Bahçede yetiştirilen karalahanalar tavşanlara yem oldu çocuklar sayesinde. Tavşanlar bayram yaptı...

Baharın artık geldiği bu günlerde fırsat bulursanız kaçın Ayvalık'a. Bize hep kışın gitmek nasip oldu ama baharda tadının ayrı olduğunu düşünüyorum.

Hiç yorum yok: