NESLİ'NİN KONULARI

13 Kasım 2011 Pazar

Gondoldan VenedikVenedik ve Gondol... Venedik denildiğinde gondol, gondol denildiğinde de Venedik canlanır zihninizde. Çocukluğumuzdan itibaren hayallerimizi süsler. Ben hayalimi gerçekleştirdim. Dünyanın en güzel ve romantik şehirlerinden birine gitme fırsatı buldum.
 

Venedik'e gidipte gondola binmeden dönülmez. Şehrin sokakları kadar kanallarının da ayrı bir dünyası var keşfedilmeyi bekleyen.Büyük Kanal'da gezinmek çok keyifli olsa da gondolun keyfi dar kanallarda çıkıyor daha çok ve gondolcuların ustalığı da buralarda belli oluyor. Siz ha çarptık ha çarpıcaz derken ne kenarlara ne de yanınızdan geçen gondola değiyorsunuz. Her kanalın başında gondolcular birbirlerine bağırıyorlar ama bir tenör havasında... Bir de size sürekli birşeyler anlatıyorlar.. Dediklerinin bir kısmını anlamasanız da İtalyan aksanı gondol keyfinizi tamamlıyor.
Venedik'teki binaların büyük bir kısmı çok bakımsız. Yağmur yağdığı zaman su o kadar yükseliyor ki sağlam kalmaları çok zor zaten. Ayrıca altyapı da büyük bir sorun tabi burada sürekli yaşamaya çalışanlar için. Burada evleri olanların çoğu Venedik'i terk etmiş zaten.


Bazı şehirleri çok beğenirsiniz ama orada yaşamayı düşünmezsiniz ya, Venedik o şehirlerden biri benim için. 2 kez gittim, fırsatım olursa yine gitmek, gezmek belki bu sefer bir konsere-operaya gitmek isterim ama orada yaşamayı istemem. Yaşayanlar için de zor olmalı aslında. Şehre araba ile geliyorsanız Venedik'in tren istasyonunun orada arabanızı bırakmanız gerekiyor. Başka bir alternatifiniz yok. Şehrin içindeki tek ulaşım aracı Büyük Kanal'da dolaşan Vapurettolar. Bizdeki Karaköy-Kadıköy motorları gibi. Ayrıca deniz taksileri var ama sanırım oldukça pahalıdır. Bir de orada yaşayanların kendi tekneleri var. Evlerinin altında tekneleri için de garajları var. "The İtalian Job" filmini izlediyseniz hatırlarsınız. Sokaklar dar ve sürekli kanallarla kesiliyor. Her yer birbirine benziyor, kaybolmanız an meselesi. Orada yaşayan biriyseniz mahremiyetini yok. Sokağınızda, sağınızda solunuzda hergün binlerce yeni insan. Geliyorlar, geziyorlar, fotoğraf çekiyorlar ve gidiyorlar. Ertesi gün yeniden.... yeniden... Bitmek tükenmek bilmiyor. Yazı kışı, sabahı akşamı yok. Sürekli tüketilen bir şehir aslında Venedik...
Beni şaşırtan bir kare yukarıda gördüğünüz fotoğraf. Sadece kanaldan görülen bir kapıya çizilen resim. Sanatın ve estetiğe olan düşkünlüğün izlerini her yerde görüyorsunuz. Her yer müzeler, sergilerle dolu. Her sokak bir meydana açılıyor her meydan bir heykele ev sahipliği yapıyor.
Gondolla dolaşırken Marco Polo'nun evini ve ünlü çapkın Giacomo Girolamo Casanova'nın evlerini görebiliyorsunuz.Venedik Hollywood filmleri için de iyi bir mekan. Benim aklımda 3 film var Venedik'te geçen. Bunlardan biri "İtalian Job" , biri "The Tourists" ve bana göre en güzeli de "Venedik Taciri". İzlemediyseniz tavsiye ederim.


İtalya'daki tüm binalar çok güzel görünüyor gözünüze. Renkler uyumlu, kullanılan malzemeler uyumlu, ayrıca binalar genelde aynı tonlarda. Ve en önemlisi de hepsinin balkonu, camı çiçeklerle dolu. Yaşam dolu, sevgi dolu. Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi kanala bakan bir balkonda ne kadar bakımlı çiçekler yetiştiriyorlar. Bütün binanın havası değişiyor. Orada bir yaşam olduğunu anlıyorsunuz.


Venedik'te gondol keyfi muhteşemdi. Bir gün yolunuz düşerse mutlaka gondol keyfini tadın ama karşınıza çıkan ilk gondolcu ile anlaşmayın, hepsinde fiyatlar farklı...
Venedik yazı dizisi henüz bitmedi. Belki biraz fazla uzadı ama Venedik lezzetlerini sona sakladım.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere....

Sevgiler.

Hiç yorum yok: