NESLİ'NİN KONULARI

2 Kasım 2010 Salı

Demir 5 yaşında

Bir yılı daha geride bıraktık ve Demir 5 yaşını bitirdi. Zamanın nasıl geçtiğini bu günlerde daha çok farkına varıyorum. Demir artık ana sınıfına başladı, okula başlamasına ise aylar kaldı. Oysa doğumu ve O'nu ilk koklayışım dün gibi... Her sene ilgi alanı değişiyor, bu pasta temalarımızdan da belli oluyor. İlk yaş pastası uğur böceği, ikinici yaş pastası hikayesini çok sevdiği  pinokyo, üçüncü yaş pastası o sene küçük balık bambam tiyatro oyunu ile hayatımıza giren deniz canlılarından ahtapot, dördüncü yaş pastası  vahşi hayvanlara olan ilgimizin sonucu etobur bir dinazor ve son olarak beşinci yaş pastalarımız bu senenin vazgeçilmezi Ben 10 ve korsan gemisi pasta oldu. Önümüzdeki seneyi tahmin etmekte zorlanıyorum....

Bu sene evde yaptığımız kutlama için ben 10 pastayı okuldaki kutlamamız içinse korsan temalı bir pastayı tercih ettik. 29 Ekim tatili benim için pandispanyalarla, kremalarla ama en çok da şeker hamurları ile dolu bir tatildi. Eşim zaman zaman "pastayı hazır alsak daha mı uygun olurdu acaba" diye sorgulasa da ne kadar keyif aldığımı görünce birşey demedi.

Pastaları  yapmaya ilk olarak pandispanyalardan başladım. Pandispanyayı 1-2 gün önceden yaptığınızda daha iyi oluyor, hem de son anda sıkışmamış oluyorsunuz. Daha sonra Ben 10 figürlerini yapmaya başladım. Oğluma kalsa bütün karakterleri yapacaktım ama ben 5 tanesi ile olayı tamamladım.
Fotoğraflarını gördüğünüz karakterlerden, kırmızı olan dörtkol, mavili olan şimşek hız ve sarılı -siyahlı olan yıldırım topunda Demir beni başarılı buldu, aynısını yaptığımı söyledi ancak sarı-kahveli olan insanazor'da ve Ben karakterinde pek başarılı bulunmadım. Ben'in saçlarının alnına o kadar yaklaşmadığını, insanazorun ise kafasının orjinalinden farklı olduğunu söyledi. Konunun uzmanı olduğu için diyecek sözüm yok.Karakterler bittikten sonra daha önceden hazırladığım pandispanyayı hazırlamaya başladım. İlk olarak üçe böldüğüm pandispanyanın katlarını hazırladığım şurupla ıslattım, aralarına krema sürüp meyve yerleştirdikten sonra üstüne de ince bir kat krema sürüp şeker hamuru ile kapladım. Pastanın kendisini Ben 10'in karakterlere dönüşmesini sağlayan ormitix saat olarak tasarladım. Pastanın üstünü kaplamakta biraz acele ettiğim için krema şeker hamurunu biraz eritti. Neyse ki üzerine karakterleri koyduğumda kamufle oldu biraz.


Pastanın son hali.....

1 yorum:

Oğuzhan İmamoğlu dedi ki...

Hep birlikte nice mutlu senelere...:)

Ben böyle pastaların özel imalathanelerde yapıldığını sanırdım... Harika görünüyorlar Neslihan, ellerine sağlık...

Demirin gelişmiş estetik duygusuna diyecek bulamıyorum... Büyüdükçe nasıl eleştirir, tahmin bile edemiyorum...:)